تاریخچه بلبرینگ

تاریخچه ی بلبرینگ و زمان پیدایش آن و انواع بلبرینگ و خصوصیات بلبرینگ ها را در این مقاله مشاهده میکنید....

تا کنون به چرخش لوازم الکترونیکی ، خودرو ها و سایر لوازمی که به راحتی و آرامی در  پیرامون زندگی ما می چرخند دقت کرده اید ؟ به این فکر کرده اید که اگر یکسری لوازم برای چرخش آنها وجود نداشت خیلی از لوازم هم وجود نداشت . مبحث این صفحه از سایت آرپه 3 بلبرینگ می باشد  . با ما همراه باشید .>>> بلبرینگ یک اسم لاتین دو حرفی می باشد و بال بیرینگ ball bearing نام اصلی آن می باشد که در فرهنگ عامیانه ما و برای تسهیل در گفتار آن بلبرینگ می گویند . بلبرینگ در لاتین از دو کلمه ball و  bearing ساخته شده است . بیرینگ یا بلبرینگ در زبان فارسی به معنای توپ و یاتاقان می باشد که با سر هم نمودن این دو بلبرینگ تشکیل میشود .بلبرینگ ها قابلیت های خاصی دارند و در بخی موارد قابلیت تحمل بار زیادی را ندارند با این وجود  بلبرینگی ساخته شد که تحمل بار زیادیتری را نسبت به بلبرینگ ها داشته باشد و ویژگیهای خاصی را دارا باشد بنابراین رولبرینگ ها ساخته شدند . رولبرینگ ها نیز از خانواده بلبرینگ ها می باشند . ایده و ساخت بلبرینگ زمانی ایجاد شد که بشر برای چرخش لوازمی مثل گاری ها و لوازمی که نیاز به چرخش و حرکت داشت نیاز به وسیله ای داشت که اصطکاک بین چرخ و وسیله را به حداکثر برساند . بلبرینگ های اولیه بسیار ساده اما کارآمد بودند . رفته رفته بلبرینگ ها در لوازم بسیار زیادی جای گرفتند و عمر لوازم قابل چرخش را بسیار بالا بردند . امروزه بلبرینگ ها و رولبرینگ ها یکی از لوازم بسیار مهم خودروها و موتور سیکلت ها و لوازم نقلیه و قطارها و... می باشد . از بلبرینگ ها حتی در لوازم کامپیوتری نیز استفاده می شود .

بلبرینگ

بلبرینگ ها در هارد دیسک ها و سی دی رام ها مورد استفاده قرار میگیرد بخش کابرد بلبرینگ توضیحات بیشتری در مورد کاربرد بلبرینگ ها شرح داده ایم .همانطور که گفته شد بلبرینگ ها برای کاهش اصطکاک بین دو وسیله ساخته شد و امروز ه در بسیاری از لوازم پیرامون خود میتوانیم به راحتی مشاهده کنیم . بلبرینگ ها بر اساس استفاده ، اندازه ، ابعاد و قدرت تخمل انواع مختلفی را دارا می باشند . هر نوع بلبرینگ دارای استاندارد های مشخصی می باشد و مناسب کار مشخصی ساخته می شود . به عنوان مثال یکسری بلبرینگ برای استفاده در چرخ ماشین آلات کشاورزی سنگین و ماشین آلات معدن مورد استفاده قرار میگیرد که بدون شک دارای ابعاد بسیار بزرگتر و قدرت تحمل بسیار بالایی برخوردارند . 

بلبرینگ

بلبرینگ ها در ابعاد بسیار  بسیار کوچک برای ساخت ماکت ها تا ابعاد وسیع جهت استفاده در کارخانجات و توربین های عظیم و... استفاده می شوند . اکثر بلبرینگ ها توانایی چرخش بالا و قابلیت تحمل بار مشخصی را دارند . زمانی که بلبرینگ ها قابلیت تحمل بار مشخص و بالایی را نداشته باشند رولبرینگ ها به کار خواهند آمد . اکثر رولبرینگ ها به دلیل فاصله ی کانونی کم تا مرکز بلبرینگ و به دلیل استوانه ای بودن و پشخ شدن بار بر روی بخش بیشتری نسبت به گوی های موجود در بلبرینگ ها قابلیت تحمل بار بسیار بالایی را نسبت به بلبرینگ ها دارا می باشند . اما در بخش سرعت ، سرعت کمتری را نسبت به بلبرینگ ها دارند و بیشتر در لوازم صنعتی و خودرو های بسیار سنگین مورد استفاده قرار میگیرند . 

بلبرینگ

زمان ساخته شدن بلبرینگ یکی از معظلات بشر یعنی اصطکاک بین سطوح از بین رفت و بعد از آن شاهد ساخته شدن ابزارهای بسیار مهم و کارامدی شدیم . در زمان های قدیم و مصریان انسانها به فکر راه هایی برای چرخش روان ، لوازم خود مانند گاری های حمل و نقل خود شدند . در آن زمان تنها کاری که می کردند استفاده از چربی های حیوانات بین سطوح بود با این عمل مقداری از اصطکاک بین سطوح چرخنده را مهار میکرد . اما این پایان کار نبود و بعد از گذشت سالها و استفاده از  روش های صحیح و خطا بلبرینگ ها شکل گرفتند . بلبرینگ ها یکی از عوامل تسریع در پیشرفت و ساخته شدن بسیاری از لوازم امروزی می باشد . لوازمی مانند هارد دیسک ها و در زمان های قدیم صفحه گرام ها و تمامی لوازم مصرفی ما که دارای چرخش می باشند از بلبرینگ ها استفاده شده است . اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ بصورت کلی رینگ خارجی ،رینگ داخلی ، ساچمه ، قفسه و در بیشتر مواقع درپوش می باشد . این لوازم اصلی بلبرینگ ها می باشد و در برخی مواقع این اجزاء کمتر و بیشتر خواهند شد به عنوان مثال ممکن است نیاز به دو ردیف ساچمه در برخی رولبرینگ ها باشد که در صفحات محصولات توضیحات کاملتری را برایتان شرح داده ایم .

بلبرینگ

بلبرینگ ها و رولبرینگ ها با توجه به نوع ساخت آنها قابلیت تحمل بار محوری و یا شعاعی و در برخی مواقع محوری شعاعی را دارند . 

ریل انتقال محصولات از دستگاه ها به خارج از محل نیز توسط بلبرینگ ها انجام خواهد شد . و امروزه بلبرینگ ها در لوازم پزشکی و دندانپزشکی و عکسبرداری پزشکی و بسیاری از ابزار های مهم استفاده می شوند و این یک عامل محسوس جهت اهمیت وجود بلبرینگ می باشد . تقریبا تمامی لوازم حمل و نقل جزمین ، هوایی و ریلی و آبی کشور دارای قطعات مهمی مانند بلبرینگ می باشند که نقش بسزایی را دارا می باشد . با توجه به نکات مختصر بالا اهمیت بلبرینگ برای ما مشخص شد. به دلیل ازدیاد تولید و انواع مختلف بلبرینگ هر نوع بلبرینگ دارای کد های مشخصی می باشد . شماره فنی بلبرینگ ها به همین منظور در بلبرینگ ها و رولبرینگ ها حک خواهد شد . شماره فنی بلبرینگ ها از عدد ها و حروفی تشکیل شده است که از پیش تعیین شده و شرح داده شده است . با استفاده از شماره فنی بلبرینگ ها میتوانیم ابعاد ، نوع و ملزومات و ویژگیها و جنس بلبرینگ ها را مشاهده نماییم .  جهت مشاهده ی کد بیرینگ ها به صفحه ی شماره فنی بلبرینگ ها مراجعه نمایید و توصیحات و انواع کدهای مختص بلبرینگ ها ورلبرینگ ها را مشاهده نمایید .

گروه صنعتی آرپه 3 مرکز واردات و تهیه و توضیع بدون واسطه بلبرینگ ، رولبرینگ و ملزومات صنایع در کل ایران در خدمت هم میهمنان عزیزمان در سرتاسر ایران عزیز می باشد - با آرزوی موفقیت روز افزون وسلامتی برای شما - مدیریت آرپه 3

expand_less